Dosya No İle Dava Sorgulama

Dosya No İle Dava Sorgulama

İnternetin çıkış noktası bilgiyi birçok merkezi noktada bir araya getirmek. Böylece askeriyede kullanılacak hareketli birçok merkez oluşturup, bilgi kaybının önüne geçilmesi amaçlandı. Şu an gelinen nokta vatandaşın bilgi alma hizmetlerini internetten vasıtası ile ulaşılan bilgi merkezlerinden alıyoruz. Türkiye’ de bu merkezin adı E-Devlet. Her hangi bir nedenden kamu yada şahıslar ile davalık oldunuz. Arama motoruna girip, dosya no ile dava sorgulama yazın. Bu aşamadan sonra çıkan siteler sizi bulmak istediğiniz sorgulama sitelerine yönlendirir.

Araç veya plakasının tescilini, ehliyetinizdeki trafik ceza puanları konularında hızlı, kolay, sağlıklı, doğru ve girdiğimiz gün ve yıla ait bilgileri öğrenme için, bir arama motoruna giriş yapıp dosya no ile dava sorgulama yazın tamam. Arama motorundan ekrana gelen site ya da sitelerden, bizi ilgili devlet kuruluşunun sorgulama alanına gönderip,  sorgu linkine ulaşmamıza sağlar. Bu aşamadan sonra açılan kutucuklardaki soruları cevaplayın. E-Devlet sistemi elektronik imza denen, PTT den aldığınız yani yine devlet tarafından verilen sayı ve harflerden oluşan bir şifre ile çalışmaktadır.

Örneğin otonuz bir ceza nedeni ile bağlandı ve sizi dava ettiler. Nedenini öğrenmek istiyorsunuz, yazın arama motoruna dosya no ile dava sorgulama ilgili link karşınızda. Her hangi bir sebepten bir konuda devletle yada üçüncü şahıslarla davalık oldunuz. UYAP denen bilgi bankasına E-Devlet şifreniz ile giriş yapın. TC kimlik numaranız, Mahkemedeki dosyanın numarası, davanın görüldüğü mahkeme bilgileri açılan sorgu sayfasına yazıp arama, sorgulama işlemine devam edin. Duruşma tarihi, eğer alınmış ise karar, taraflar, avukatlar, tanıklar, dosyanın işlem ördüğü adli birim, davanın görüleceği il, eğer davanız üst mahkemeye gitmiş ise yeri gibi an itibari ile olan tüm kesin bilgiye anında ulaşırsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>